Звіт про діяльність за 2014 рік коаліції молодіжних громадських організацій черкаської області «Молода черкащина»

Протягом 2014 року КМГО „Молода Черкащина” продовжувала працювати над реалізацією своїх основних завдань та брала участь в проектах партнерських організацій. Так, за минулий рік було реалізовано 5 проектів, та почато реалізацію ще 2-х нових програм. В рамках цієї роботи яких відбулося 26 різноманітних заходів (тренінги, семінари, круглі столи, прес-конференції). Вперше було започатковане соціальне підприємство з виготовлення табличок Брайлем та 3-D моделей. Також створено новий ролик соціальної реклами та просвітницький фільм, присвячені адаптації міст до потреб сліпих та слабозрячих людей. Цього року „Молода Черкащина” стала партнером ГО «Європейський обмін» з Німеччини в програмі сприяння відкритому діалогу щодо реформ в Україні. Наші працівники відвідали Білорусь, Польщу та Германію з метою навчання та напрацювання нових партнерських відносин.

Загалом діяльність організації була скерована в наступних напрямках:

Проекти спрямовані на посилення активності молоді в суспільстві:

У 2014 році вже шостий рік поспіль на Черкащині реалізовувалася молодіжна освітня програма«Майстерня громадської активності». Ця програма, започаткована Колегіумом Теодора Гойса та Фондом Роберта Боша (Германія), має на меті стимулювати розвиток української молоді, виховання молодих людей як соціально активних лідерів. Цього року в Черкасах відбувся заключний семінар програми – «Майстерня досвіду». Його учасниками стали майже 90 молодих людей з України, Білорусі та Польщі. В рамках семінару відбувся також масштабний захід «PlayСтейшн: місто як гра». 8 листопада Черкаський художній музей став точкою збору людей, які цікавляться міським простором не лише для провиживання, а й творчості, експериментів, втілення несамовитих ідей. Близько сотні учасників програми презентували результати соціальних і культурних ініціатив, реалізованих у своїх містах. Тематичні майстер-класи, інсталяції та вуличні акції відвідали в суботу близько трьохсот черкащан. Третій поверх музею нагадував своєрідне місто зі станціями/районами, де кожен гість знайшов для себе щось цікаве – від традиційних етноспівів і танців до інсталяції про раціональну вуличну рекламу. Крім того, живе спілкування безпосередньо з творцями змін – молоддю з трьох країн-сусідів – надихнуло самих містян. Також відбулася панельна дискусія про те, як зробити місто кращим для життя, експертами в якій виступили Андрій Шуляр – відомий архітектор, урбаніст, Тетяна Попович – координатора освітньо-мистецької лабораторії klaster.in.ua, Марта Гавінек-Дагаргулія — експертка із роботи з локальними громадами та Сергій Одарича — міський голова Черкас. Загалом цей захід став одним із найпотужніших молодіжних заходів року!

Цього року стартувала нова програма неформальної освіти «Майстерня сільських ініціатив». Вона спеціально створена для молоді 14 – 18 років, що проживає в сільських районах, а отже не має рівного з міськими однолітками доступу до різноманітних освітніх молодіжних програм. У жовтні 2014 програма стартувала в 3-х областях України: Черкаській, Івано-Франківській та Донецькій. На Черкащині програма реалізовувалася на території Чигиринського району: першими учасниками стали 17 школярів із сіл Медведівка, Боровиця, Мельники, Івківці, Головківка. Вони пройшли навчання на семінарі «Майстерні ідей» на тему «Відповідальність: дії та їхні наслідки» в туристичному комплексі «Перший Кордон». Надалі вони розроблятимуть плани реалізації власних ідей на «Майстерні дій», втілюватимуть їх у життя та зустрінуться зі своїми колегами з інших областей на «Майстерні досвіду» в Києві. Програма буде завершена у травні 2015 року.

У червні завершилася реалізація проекту «Просування молодіжного активізму в Центральній Україні», за фінансової підтримки National Endowment for Democracy. Метою проекту було створення та розширення неформальної мережі політично-активної молоді «Творці Майбутнього». В рамках проекту створені ініціативні осередки в Черкаській, Полтавській, Кіровоградській та Вінницькій областях. Цього року «творці» здійснювали свої проекти, спрямовані на проведення просвітницьких та мобілізаційних кампаній для молодих виборців. У березні був проведений конкурс проектів, переможцями якого стали 4 організації. Вінницька Громадська організація «СпільноДІЙ» з проектом «Обізнаний – значить захищений. Молодь за свідомий вибір». Проект мав на меті надати молодим людям, що проживають в Барському районі Вінницької області необхідні знання та практичні навички в сфері виборчого законодавства України, ознайомити молодь із існуючої суспільно-політичною та економічною ситуацією в Україні та світі, шляхом проведення проведення серії семінарів спільно з експертами «Інституту політичної освіти», показу фільму групи молодих донецьких митців «Краще Україна» та організації зустрічей з успішними молодими людьми Вінницької області. Також передбачалося навчання методам захисту своїх прав та проведенню форум-театру.

Кіровоградська обласна громадська організація «Інформаційно-ресурсний центр» з проектом «3 D вибори. Динаміка. Досвідченість. Довіра». Проект передбачав проведення тренінгів для молоді щодо обізнаності виборчого процесу. Розробку та виготовлення плакатів і соціальних біл-бордів з інформацією-закликами щодо важливості голосування. Проведення зустрічей-бесід та флеш-мобів у ВНЗ м.Кіровоград задля інформування та змінивідношення студентської молоді щодо президентських виборів 2014 року.

Полтавська обласна молодіжна громадська організація «Твій Світ» з проектом «Молодіжний вибір». Цей проект передбачав роботу з молоддю з сіл Лубенського району. Він складався зі створення інформаційних матеріалів, логотипу проекту, презентаційного відео – ролику, проведення навчальної кампанії (шість семінарів «Я, громада, держава», три тренінги «Школа молодого виборця», та три інтерактивні зустрічі «Права людини: виборче право». Також було проведено конкурс серед старшокласників на кращу роботу з питань виборчого права та низку стимуляційних ігор на базі бібліотек.

Черкаська організація «Громадське телебачення: Черкаси» з проектом «Народна біографія кандидата». Метою проекту було стимулювати громадськість дізнаватися більше про кандидатів перш ніж зробити свій остаточний вибір, а кандидатів – доносити до виборців не лише гасла, але свої реальні справи та біографії. В рамках проекту журналісти дізнавалися у жителів Черкас, що вони знають про кандидатів у мери, і створили на цих матеріалах низку відео роликів та провели дебати між кадидатами, які можна побачити на каналі «Громадського телебачення: Черкаси» в Youtub та в соціальних мережах.

Після реалізації усіх ініціатив в червні відбулася підсумкова зустріч членів мережі, на якій було сформовано стратегічний план розвитку «Творців Майбутнього» до 2016 року. На кінець 2014 в мережі зареєстровано 100 осіб.

У квітні-травні було реалізовано проект Українська мобілізаційна кампанія для молодих виборців «Галасуй!», за підтримки European Endowment for Democracy. Головна ідея проекту – змотивувати молодь прийти на вибори 25 травня. Однак діяльність сфокусована не в обласному центрі, а в районних центрах та сільській місцевості. Робота побудована таким чином, щоб свідомі молоді люди агітували та переконували менш свідомих, або тих, хто ще вагається. Для цього було відібрано групу активістів, яка пройшла тренінг з комунікації щоб навчитися успішно спілкуватися з людьми прямо на вулицях. Також активістам було запропоновано самим розробити для себе друковану продукцію – буклети та плакати. Далі були створені 2 мобільні групи, які протягом 3-х тижнів їздять по всіх районах Черкаської області, а активісти – поширюють друковану продукцію та спілкуються з людьми на вулицях, базарах, у навчальних закладах. Наприкінці проведено підсумкову пресс-конференцію.

Проекти, спрямовані на вирішення ґендерних проблем:

Продовжена діяльність громадської приймальні для жертв насильства в сім’ї, безкоштовну юридичну допомогу по телефону 38-38-78 чи в офісі приймальні отримали 45 осіб, з них 44 – жінки і 1 чоловік.

Проекти з представлення інтересів людей з обмеженими можливостями:

Протягом травня-грудня реалізовувався проект«Місто дружнє до сліпих людей та людей з вадами зору» за підтримки Посольства Швейцарії в Україні. В рамках даного проекту було надано юридичну допомогу людям з особливими потребами на безкоштовній основі (всього допомогу отримали понад 100 людей). Також проведено 5 тренінгів різного спрямування (на розвиток мотивації, профорієнтацію, побудову конструктивних взаємин між НУО людей з інвалідністю і владою, із соціального підприємництва) у Черкасах, Смілі, Шполі, Каневі та Умані.

Крім того, в рамках проекту відбувся круглий стіл із залученням представників ЗМІ, влади, УТОС, активістів з особливими потребами під час якого були напрацьовані рекомендації для влади щодо створення комплексної програми соціальної допомоги для людей з особливими потребами, яка передбачила б створення зручностей та розумних пристосувань для людей з різними формами інвалідності.

В рамках проекту було знято соціальний відео ролик із закликом створювати розумні пристосування для комфорту пересування людей з різними формами інвалідностіhttps://www.youtube.com/watch?v=jEg-SjZUAtM&feature=youtu.be та створено соціальний фільм «Паралельні світи», який розмістили місцеві телеканали «Рось» та «ВІККА». Провайдер інтернет та ТБ послуг «Воля» запропонував співпрацю у вигляді розміщення фільму на всеукраїнських телеканалах. https://www.youtube.com/watch?v=T4RlvEb5S58

Основним результатом роботи стало прийняття міської соціальної програми «Простір без бар’єрів» на 2015-2018роки, яка дасть можливість зробити озвучування світлофорів на перехрестях, озвучування зупинок у маршрутках, пониження бордюрів і багато іншого для комфорту людей з різними формами інвалідності.

Завдяки підтримці Державного департаменту США КМГО «Молода Черкащина» в реалізувала проект «Брайль Україна», в рамках якого започатковала діяльність соціального підприємства «3D.Print.Che». Підприємство виготовлює таблички шрифтом Брайля та широкий спектр сувенірної та табличної продукції методом 3D-друку. Частина виручки підприємства спрямовуватиметься на підтримку заходів та проектів, пов’язаних з захистом прав людей з вадами зору в Черкасах. Підприємство перше в Україні отримало ліцензію американського підприємства- правовласника патенту Accent Signage Systems, Inc. на виготовлення табличок шрифтом Брайля растровим методомhttps://www.facebook.com/3dbrailleche/ . Таблички, виготовлені таким методом, повністю відповідають 2 найголовнішим стандартам: Americans with Disabilities Act (ADA) 1992 та Disability Discrimination Act (DDA) 1998 ANSI. В умовах бюджетної кризи підприємство не розраховує на значну кількість замовлень табличок шрифтом Брайля коштами місцевих бюджетів, тому зосереджується на рекламно-інформаційній кампанії, пошуку благодійників, готових профінансувати виготовлення табличок, та виготовленні сувенірної продукції для рекламних агенцій та приватних осіб.

Проекти спрямовані на сприяння реформам в Україні:

З листопада 2014 року КМГО «Молода Черкащина» стала партнером проекту «Київський діалог» в Черкасах. Проект був створений та ініційований на суспільних засадах групою, яка складалась із науковців, представників неурядових організацій, журналістів, представників фондів із України та Німеччини, заради поширення знань про Україну в ЄС та про європейські процеси і цінності в Україні. Протягом 2015 – 2016 років майже щомісяця Черкаси, Одеса, Дніпропетровськ, Івано-Франківськ та Харків становитимуться місцем зустрічі експертів національного та міжнародного рівня. Предметом обговорення та діалогу становитимуться суспільно та політично значимі теми, зокрема, актуальні реформи. В грудні 2014 року в Черкасах відбулася перша панельна дискусія на тему «Медична реформа: апгрейд можливий?», під час якої черкащани почули думки українських експертів з приводу майбутнього медичної галузі країни, суті та можливостей впровадження медичної реформи, її потенційних результатів для лікарів та пацієнтів. Запис панельної дискусії доступний за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=iVXY46lMYfw