У Данії пройшов семінар, присвячений роботі з молоддю на постконфліктних територіях

Із 13 по 21 грудня у містечку Слеттестранд, що на північному заході Данії, пройшов семінар для молодіжних працівників «United in Peace» в рамках програми Erasmus+. «Молоду Черкащину» на заході представляв Сергій Шмиголь.

Здавалося б, Європа – цивілізований і доволі спокійний регіон. Але незважаючи на зусилля більшості країн, залишається невирішеними низка геополітичних суперечок, жертвами яких, насамперед, стають невинні люди та долі молодих громадян. Зокрема, конфлікти в колишній Югославії та на Кавказі, а також у Придністров’ї, що спалахнули в кінці XX століття, мали негативні наслідки для архітектури європейської. На розгляді Ради Безпеки ЄС нині перебувають ситуації на Кіпрі, в Боснії і Герцеговині, Грузії і в Україні. Крім того, Рада на щоквартальній основі розглядає питання про діяльність Місії Організації Об’єднаних Націй у справах тимчасової адміністрації в Косово. Події в Нагірно-Карабахському регіоні — це ще одна проблема, що викликає заклопотаність та, яка неодноразово піднімалася в ході відкритих дебатів у Раді [1].

Зважаючи на це, було зініційовано проект «United in Peace», метою якого є сприяння миру та полегшення впливу конфліктів на молодь, шляхом підвищення компетенції молодіжних працівників у підтримці особистого розвитку молодих людей, які живуть у конфліктних та постконфліктних регіонах. Крім того, передбачається вплив завдяки майбутнім партнерствам між членами консорціуму. Учасниками цього проекту були молодіжні працівники організацій з Данії, Македонії, Кіпру, Болгарії, Туреччини, Азербайджану, Вірменії, Молдови та України. У складі української делегації були члени з НУО «Взаємопоміч» (м. Полтава) та ГО «Молода Черкащина».

У межах семінару учасники ділилися своїм досвідом та найкращими практиками роботи з молоддю в конфліктному контексті; поглибили розуміння учасниками ролі різних зацікавлених сторін у просуванні миру, включно —  роботу з молоддю. Глибше познайомилися із роллю ООН та ЄС в питаннях недопущення конфліктів, вирішення існуючих та допомога територіям та народам, які від конфліктів постраждали. Спікерами були лідери двох ключових організацій Данії, які працюють в сфері зовнішнього партнерства: Asser Mortensen, що є лідером організації-хоста Inter College та Flemming Thøgersen, Executive Board Member of United Nations Association.

Основні тези з семінару: 

- для програми Erasmus+ на 10 років було виділено 14,7 млрд євро. Одна із основних цілей програми — підвищити мобільність молоді, яка має вирішити проблеми в Європі із робочими місцями, розподіленням напливу мігрантів, сприйняття культурного різноманіття. ЄС інвестує такі кошти в освітні програми, оскільки країни-члени розуміють, що лише через освіту можна зберегти та покращити Європу майбутнього.

- для чого було створено ЄС? На відміну від стандартних уявлень, що ЄС це лише економічний союз, реальною ціллю створення ЄС була саме політична мета, а саме: недопущення повторення війни в Європі. Для цього ще в далеких 50-х важку промисловість Франції та Німеччини зробили взаємозалежною, що дозволило їм контролювати кількість виробленого озброєння одне одного і, як бачимо, це працює і донині.

- на жаль, українські організації бенефіціарами (грантоотримувачами) програми Erasmus+ бути не можуть, але можуть бути повноправними партнерами. Для участі в програмі необхідно знайти зацікавлену у співпраці організацію з країн-членів ЄС та подати проект від них, або ж стати партнером в існуючих консорціумах. Шукати відкриті пропозиції можна на цьому сайті.

- у Данії за ініціативи Inter Collage було створено Центр, який є посередником між університетами і науковими інститутами та бізнесом, що покращило комунікацію між цими двома інституціями та приносить користь обом сторонам елементарно налагодивши комунікацію між ними.

- у Данії та Молдові за підтримки ООН відбувається сертифікація шкіл та інших освітніх інституцій на предмет відповідності Цілям збалансованого розвитку (globar responsible school).

- у тій же Данії було реалізовано проект Nerds (укр. — «заучка», «ботан»). Його ціль познайомити та дати можливість обмінятися кращими практиками вчителів, які пояснюють складні наукові концепти та працівників сфери неформальної освіти. Результатом програми є набуття компетенцій доносити складні явища простими словами, методами, інколи навіть у формі гри.

- цікава програма від Erasmus+: «Erasmus for entrepreneurs» — розвиток підприємницького хисту шляхом пошуку та закріплення ментора-підприємця з Європи за молодим підприємцем-початківцем з іншої країни. Така молода людина протягом певного часу (від 1 тижня до півроку) переймає навички та повертається на батьківщину для реалізації набутих знань.

Завдяки проведенню семінарів та навчань, а також заходів з розповсюдження інформації про вирішення конфліктних ситуацій, молодіжні організації з різних країн, зможуть використовувати результати проекту, вдосконалювати роботу з молодими людьми, підвищувати компетенцію для їхнього професійного розвитку та пропагувати такі цінності ЄС, як повага до прав людини, свободи, верховенство права.

Інформація про  семінар була знайдена в Телеграм-каналі «Можливості», на який ми вам радимо підписатися, де щодня з’являється інформація про різні тематичні тренінги, семінари, обміни та вакансії не лише в Україні, а і за її межами.