На що очікувати Черкасам в 2018? Факт

Ухвалений Верховною Радою бюджет на 2018 рік для місцевого самоврядування обласних центрів застиг десь на середині координат “прийнятний” та “неприйнятний”.

Завдяки потугам та правкам депутатів-мажортиарників у головному фінансовому документі країни таки вдалося зменшити розмір реверсної дотації з 80% до 50%. Реверс — це ті вершки, що знімаються зі спроможних громад, які здатні самостійно забезпечувати свої потреби, на користь тих, хто цього робити не в змозі. Попри те, що реформа децентралізації передбачає нібито збільшення саме спроможних адміністративних одиниць, реально їхня кількість на мапі нашої держави не поспішає суттєво збільшуватися.

У 2018 році Черкаси змушені будуть “подарувати” Кабінету Міністрів, задля забезпечення ілюзії спроможності та процвітання, 42 млн гривень. На ці кошти і будуть “за сприяння уряду” купуватися різноманітні трактори, встановлюватися лавочки та укладатись плитка в тих громадах, де власного ресурсу на це немає.

На рік відтермінували передавання на баланс місцевих рад приміщень закладів профтехосвіти. Це дозволить поки що зменшити витрати на їхнє утримання, проте видатки на забезпечення заробітної плати працівників цих закладів все ще потрібно враховувати при формуванні власного бюджету. Місто вже зараз має бути готове до оптимізації мережі і можливості хоч якось “монетизувати” цей “подарунок долі” в 2019 році. Реальних важелів на формування освітньої політики і досі не планується, а от за комуналку таки доведеться платити. Формування та утримання війська майбутніх перукарів і кулінарів для місцевого бюджету стане значно затратнішим уже з наступного року.

Може розраховувати місто й на кошти фонду соціально-економічного розвитку. Проте тут велику роль відіграє персональний вклад депутатів-мажоритарників. Так вже історично склалося, що місцеві нардепи є опозиційними до влади, тому очікувати фінансування якихось грандіозних проектів не варто. Ані Олег Петренко, ані Владислав Голуб не мають потужного фінансового фавору в стінах Уряду, тому на щось більше за заміну вікон в навчальних закладах чи купівлю комп’ютерної техніки розраховувати важко. З такими “рутинними” завданнями справляється і місцевий бюджет. Ну, а Геннадій Зубик, схоже, і зовсім втратив інтерес до “роботи на окрузі”, тому з його боку також важко розраховувати на залучення значних фінансових ресурсів на благо розвитку міста. Утім кожна бюджетна копійка з центрального рівня зможе хоч якось компенсувати втрати від того ж “реверсу”.

Також “капне” Черкасам із спрямованих Урядом 73 мільярдів на житлово-комунальну субсидію.

Всього освітня субвенція при формуванні місцевого бюджету на 2018 рік передбачається в розмірі майже 250 млн гривень. Медична — 226. Таким чином, надходження з центрального бюджету становитимуть  ¼ всього бюджетного пирога міста в 2018 році.